štvrtok 27. septembra 2012

Štart mikrosatelitu NIWAKA FITSAT-1 je znovu odložený.

  Dnešný plánovaný štart je odložený. Nemám žiadne bližšie informácie. Upresním ASAP.

Úprava signálu z fotonásobiča


   Na príjem, alebo lepšie povedané detekciu optického žiarenia s nízkou intenzitou je jednoznačne najvýhodnejší fotonásobič (PMT - Photomultiplier). Jeden z problémov, ktorý Vám môže vyčariť vrásky na tvári je fakt, že získaný signál bude voči zemi gradovať k záporným hodnotám. Je to dane konštrukciou PMT. Napájanie okolo -1700V je privedené na katódu PMT. Anóda je uzemnená cez sústavu odporov (+ prepínač, ktorý umožňuje meniť signál v úrovni +/-3dB). Úbytok napätia na týchto odporoch je užitočný signál avšak nevhodný pre spracovanie AD prevodníkmi. Na spracovanie signálu som použil operačný zosilovač TLC272 vhodný pre unipolárne napájanie. U1A slúži ako zosilovač 3:1. U1B je iba využitá druhá polovička TLC272 ako oddelovač. Kondenzátorom som sa snažil vyhnúť z dôvodu merania (realtime FFT) signálu procesorom STM32F103. Vo výstupnej vetve pre audio rekordér/odposluch by som ho však doporučil použiť. Potenciometer je linearný, čo nie je moc vhodné, ale s hodnotou 1M sa mi nepodarilo zakúpiť. Zo skúsenosti viem, že je takmer zbytočný. Zapojeniu PMT (dynódovým odporom) sa tu venovať nebudem. Je potrebné dodržať zapojenie, hodnoty odporov a pracovné napätie ktoré odporúča výrobca.


Dôležité upozornenia: 
   Súčiastky R11, R5, R2, C1, C2 odporúčam spájkovať priamo na prepínač. Uzemnenie R2 a prepínača SW1 je vhodné spraviť dôsledne. Pri prerušení uzemnenia hrozí poškodenie adaptéra a zariadení za ním. Pri práci s PMT buďte opatrnní. Práca s vysokým napätím môže ohroziť Váš život!

Autor nezodpovedá za škody spôsobené používaním informácií získaných z týchto stránok a všetko riziko s tým súvisiace znáša používateľ, návštevník.

utorok 25. septembra 2012

štvrtok 20. septembra 2012

FFT na STM32F103



   Priamo na optický prijímač pre projekt FITSAT-1 som sa rozhodol umiestniť embedded počítač s procesorom STM32F103, ktorý beží na 72MHz. Ležal nevyužitý v krabici už 2roky, tak nech konečne niečo počíta. Jeho úlohou bude riadiť zdroj pre PMT, shutter, laser a merať signál z PMT.  Pri písaní API som využil knižnice od ST.COM. Samotné snímanie dát z AD prevodníka je realizované cez DMA. Zaujímavá skúsenosť.

Presnejšie informácie o vypustení FITSAT-1 

zaslal profesor Tanaka





Vážení Ham Priatelia,

JAXA plánuje vypustiť päť mikrosatelitov z ISS ráno 28. septembra. Prvé dve družice (RAIKO, WE WISH) budú vypustené približne o 00:10 - 00:20 JST manuálne.  Ďalšie tri satelity (FITSAT-1, NanoRacks, a TechEdSat) budú vypustené približne 01:30 - 01:40 JST diaľkovo. 
JST (Japan Standard Time GMT+9h0

JAXA bude vysielať vypustenie  online

Dráha je takmer identická ako dráha ISS. FITSAT-1 bude pomalší. Oneskorenie 200m od ISS po dobu jedného cyklu obletu okolo zeme. Pri 16 obletov za deň bude oneskorenie za ISS 3.2 km. Po uplynutí 10 dní, bude FITSAT-1 v rovnakom bodom ako ISS pred 4 sekundami (32km/8km = 4).

Maják mikrosatelitu FITSAT-1 začne vysielať 30 minút po vypustení. Frekvencia majáku 437.250MHz z FITSAT-1 je v konflikte so satelitom PRISM Tokijskej univerzity
Potvrďte prosím, že zachytená správa začína "HI DE NIWAKA JAPAN ..."
Polarizácia je vertikálna. Anténa bude vždy zarovnáva na magnetické póly Zeme.

Prosím pošlite správu o zachytení majáku a Vašu poštovú adresu na
fitsat1(a)hotmail(dot)co(dot)jp a tiež kópiu na tanaka(a)fit(dot)ac(dot)jp.
Dostanete overovaciu kartu


S pozdravom, 73

Takushi Tanaka
JA6AVG

Preklad: Robo OM1LD

pondelok 17. septembra 2012

Oddialený štart.

    JAXA plánuje vypustenie satelitu FITSAT-1 Niwaka na štvrtok 27. septembra 2012
Oddiali sa tak plánované vypustenie o takmer 17dní. Vzhľadom na moju nepripravenosť mi to aj vyhovuje :-)


zdroj: http://www.uk.amsat.org/10119
Robo OM1LD

utorok 11. septembra 2012


Niwaka zatiaľ čaká.

    Práve som dostal informáciu od profesora Tanaka, že k vypusteniu ešte neprišlo.
Transportný modul Konotori by sa mal odpojiť od ISS 13.9.2012 oznamila JAXA
Vypustenie mikrosatelitu Niwaka bude najskôr po tomto termíne.

Robo OM1LD 

odporučam: STS projekt - Slovenský stratosferický balón

Dnes o 0:05 UTC bolo plánované vypustenie mikrosatelitu z ISS.  Zatiaľ žiadne informácie nemám k dispozícii. 

O projekte NIWAKA

Univerzita FIT v Japonskom meste Fukuoka vyvinula experimentálny mikrosatelit.
Otec projektu, Tanaka, profesor počítačovej vedy a inžinierstva a riaditeľ Fukuoka Institute of Technology verí, že znovu vzbudí záujem verejnosti o kozmické technológie a vesmír.
Mikrosatelit o rozmere 10x10x10 centimetrov, ktorý váži len 1,33 kg, pokrstil tradičný komik a maska ​​ústavu Niwaka. Spolu so štyrmi ďalšími mikrosatelitmi bol NIWAKA dopravený na ISS  japonskou raketou Konotori v júli tohoto roku. Astronaut Akihiko Hoshide uvoľní päť mikrosatelitov pomocou robotického ramena. Niwaka bude obiehať Zem po dobu 100 dní a získavať energiu zo solárnych panelov. Stabilizácia mikrosatelitu je riešená pomocou neodymového magnetu.
Niwaka má dva ciele: 
Hlavným cieľom je prenos obrazu pomocou vysoko-rýchlostnej dátovej linky na základňu Fukuoka Institute of Technology.
Na mikrosatelite sú umiestnené dve kamery. Jedna smerom na sever a druhá na juh. Každých 10 sekúnd ukladajú striedavo 20 obrázkov. Celý záznam sa potom odvysiela počas preletu nad Japonskom.
Druhým cieľom, ktorý je potrebné spomenúť je experiment s optickou komunikáciou. Niwaka ma na strane smerujúcej k zemskému povrchu 82 LED diód s pulzným výkonom 220W. Prelet bude možné pozorovať voľným okom a  pomocou vhodného fotoaparátu na statíve a dlhej expozície zaznamenať správu, ktorú satelit vykreslí v morzeovom kóde na oblohu "Ahoj toto je Niwaka Japan". Optický signál ma ešte namodulované datá. Pomocou pozemských optických prijímačov je možné správu spracovať aj elektronicky, čo je práve mojim cieľom.
Pripravujem ešte jeden experiment spolu s profesorom Tanakom, ale o tom napíšem neskôr. 
Robo OM1LD
www.foton.sk
sponzor: www.qproducts.sk